Zenginleştirme Tesisine Karşı İmza Kampanyası Başlatıldı

Zenginleştirme Tesisine Karşı İmza Kampanyası Başlatıldı
service

Lâpseki Çevre Koruma Üretim ve Dayanışma tarafından change.org üzerinden başlatılan imza kampanyası ile Marmotek Kurşun Bakır Çinko Zenginleştirme Tesisine ÇED Olumlu kararı verilmesi için vatandaşlardan destek istendi. Lâpseki Çevre Koruma Üretim ve Dayanışma’dan yapılan açıklamada; “5 yıldır aşırı su kullanan ve suyu zehirlediği anlaşılan maden işletmesi yeni tesislerini yapmasına izin vermeyelim” çağrısı yapıldı.

 

Lâpseki Çevre Koruma Üretim ve Dayanışma’dan yapılan açıklamanın devamında; “Günde 5 bin 500 ton su kullanacak işletme Çevre Etki Değerlendirme raporunu almaması için imzacı ol. Çanakkaleli vatandaşlar olarak 2018’den beri Marmotek Madencilik tarafından işletilen madenden çıkan zehirli atıklarla mücadele ediyoruz. Bu madenin büyütülmesini istemiyoruz ve Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna itiraz ediyoruz. Bayramdere barajının ve Çardak’taki lagünün suyunu kurutacak (günde 5 bin 500 ton) ve zehirleyerek insana, tarıma, hayvancılığa ve yaban hayata zarar verecek. Bölgede yaşayan 162 kuş türünden zaten 23’ünün yok olmakla karşı karşıya olması sağlık açısından insana ve hayvana zararını göstermektedir” denildi.

 

Lâpseki Çevre Koruma Üretim ve Dayanışma açıklamasının devamında; “Köylerimizde bile etkilerini gördük; son üç yıl içinde Dişbudak’ta günlük süt üretimi 10 tondan 2.5 tona düştü. Ayrıca köylerimizde toplu hayvan ölümleri gerçekleşti. Ağır metal (bakır) zehirlenmesinden ölüyor. Bu durum kabul edilemez bir halk sağlığı krizi oluşturuyor ve yerel ekonomimizi tehdit ediyor. Madenin kapatılmasını ve verdiği zararların telafi edilmesini talep ediyoruz. Bu konuda sizden destek bekliyoruz, lütfen bu dilekçeyi imzalayın ve bizimle birlikte bu madene karşı durun” denildi.Zenginleştirme Tesisine Karşı İmza Kampanyası Başlatıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

HaberOnYedi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin