Tarihi Alan Başkanlığı’ndan önemli proje

Anasayfa
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale savaşları sırasında bölgeye varışından itibaren Eceabat harp sahasında izlediği rota, ziyaret rotası olarak düzenlendi. “Mustafa Kemal Yolu” adı verilen rota, 17 kilometrelik güzergahı ile artık, dünyanın en büyük açık hava müzesi olma yolunda ilerleyen Gelibolu Yarımadası’nın yeni ziyaret noktalarından biri.

3 yıldır “Mustafa Kemal Yolu” için çalıştıklarını söyleyen Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, “Mustafa Kemal Yolu Eceabat ilçesine bağlı Bigalı Köyü’nün yakınlarında 57. Alay’ın Anzak çıkarmasına karşı koymadan önce konuşlandığı noktadan başlıyor. Bu güzergah, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale’ye ilk adım attığı 25 Şubat 1915 tarihinden itibaren, atamız 289 gün boyunca nerede yürüdüyse, nerede karargah kurmuşsa, nerede askerleriyle beraber düşmana karşı koymuşsa bütün o noktaları içeren bir güzergah oldu. Gazi Mustafa Kemal’in silah arkadaşlarıyla yürüdüğü bu yollarda Türk milletinin evlatlarıyla beraber yürüyerek, Çanakkale ruhunu daha da yakından hissetmek, buradaki kahramanlığı, fedakarlığı daha da iyi aktarmak istiyoruz.” dedi.

Cumhuriyetin 100. Yılında Mustafa Kemal Yolu’nun açık hava müzesi niteliğinde bir yürüyüş rotası olarak düzenlenmesinde rol almaktan gurur duyduğunu belirten Filli Boya Genel Müdürü Tayfun Küçükoğlu, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk Çanakkale’de ilk önce buraya geldi. Mücadeleye bu noktadan başladı. Bu yolları yürüdü. Bu topraklardan tarih sahnesine çıktı. Şimdi biz, izinden gittiğimiz atamız ile 108 yıl sonra ve Cumhuriyetimizin tam da 100. yılında aynı yerde, aynı yoldayız. İstiyoruz ki, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir tarafından buraya gelenler ortak bir amaç etrafında kenetlenmenin ruhunu hissetsin. Ve bu ilhamı yanında götürüp kendi geleceğine rehber etsin.” diyerek, tarihi mirasımızı genç nesillere aktarmayı sorumlulukları olarak gördüklerini vurguladı.

Mustafa Kemal Yolu, Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale’ye ilk adım attığı 25 Şubat 1915 tarihinden 18 Mart Zaferine dek 289 gün boyunca cephe ve karargah alanları dahil tüm hareket alanını kapsıyor.

Atatürk’ün 25 Şubat 1915 tarihinde Çanakkale’ye gelip, 19. Tümen Karargahı’nı Maydos’ta kurmasıyla başlayan ve Bigalı, Kemalyeri, 180 Rakımlı Tepenin Güneyi, Düztepe’nin Güneyi ile Çamlıtekke’de kurmuş olduğu karargahları izleyen rotayı canlandırmalar aracılığı ile deneyimleme fırsatını ziyaretçiye sunan proje, Mustafa Kemal’in Çanakkale savaşlarındaki rolünü anlatarak, kara savaşlarının önemine dikkat çekiyor.

Mustafa Kemal Yolu’nda çocuklar için özel alanlar tasarlanırken, konaklamalı turlar içinde kamp alanları oluşturulacak. Çalışmaların büyük ölçüde tamamlandığı 17 kilometrelik yolun 2024 Ocak ayında ziyarete açılması planlanıyor.[ad_2]

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tarihi Alan Başkanlığı’ndan önemli proje

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin