“Orman Kampı” Konut Olmadı Ama..

“Orman Kampı” Konut Olmadı Ama..
service

Ocak ayı 2023’de Orman Bakanlığına ait Dardanos Orman Kampı TOKİ’ye devredildiği, TOKİ’nin de buraya lüks konut yapmak için Çanakkale Belediyesine plan değişikliği talebinde bulunduğu ortaya çıkmıştı. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Dardanos Orman Kampı’nın turizm alanı olduğunu ve buranın imara açılmasına onay vermediklerini açıklamıştı.

 

KONUT OLMAYINCA.. CUMHURBAŞKANLIĞI KARARIYLA TİCARETHANE!

TOKİ istediği imar planı tadilatını yaptıramayınca Cumhurbaşkanlığı üzerinden harekete geçti. Cumhurbaşkanlığı kararı ile Dardanos Orman Kampı ticaret ve turizm alanı ile rekreasyon alanı plan değişikliği yapıldı. Fakat kamp içerisinde kalan bir bölüm ise Rekreasyon Alanı adı altın lokanta, kafeterya vb.gibi işletme yapılmasını yolu açıldı.

 

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan kıyı kenar kanuna aykırı olan bu rekreasyon alanı için yargıya müracaat edeceğini açıklarken CHP Merkez İlçe Başkanlığı da yapılan plan değişikliğine tepki gösterdi. CHP Merkez İlçe Başkanlığı yayınladığı açıklamasında; “İlimiz, Merkez İlçesi, Dardanos mevkiinde mülkiyeti Orman Genel Müdürlüğü adına kayıtlı taşınmaz için Cumhurbaşkanlığı kararı ile ticaret – turizm alanı ve rekreasyon alanı olarak plan değişikliği onaylanmıştır” bilgisini verdi.

 

“KENTİMİZ ÜZERİNDE MERKEZİYETÇİ YÖNETİM ANLAYIŞI KABUL EDİLEMEZ”

CHP Merkez İlçe Başkanlığı açıklamasının devamında; “Rekreasyon alanı olarak değişiklik yapılan alan Belediye Meclis kararı ile kamuya terk edilecek olan park alanı olarak düzenlenmişti. Yapılan değişiklik ile sahil şeridinin devamlılığı ve halkın erişebilirliği bozularak, sadece arkasındaki ticaret turizm alanı olarak değişiklik yapılan alana hizmet edecek bir rekreasyon alanı kullanımı onaylanmıştır. Yapılan değişikliğin şehir planlamanın temel ilkesi olan kamu yararı amacını taşımadığı açıkça görülmektedir. Merkez İlçemizde Bakanlık kararı ile yapılan plan değişikliklerinden birisi de Sümerbank olarak bilinen alanın ticaret – konut alanına dönüştürülmesidir. Kentlilerin belleğinde “Orman Kampı” ve “Sümerbank” alanı olarak yer etmiş ve kamusal kullanıma hizmet eden mekanların katılımcılıktan uzak bir şekilde alınan kararlar ile belirli bir kesime hitap edecek fonksiyonlar kazanması ve kentsel teknik altyapı etkisi olarak herhangi bir değerlendirme yapılmaması nedeniyle de planlama ilkelerinden oldukça uzaklaşmaktadır. Bölgenin potansiyellerini, halkın beklentilerini ve kullanımını daha iyi analiz edip planlamaya aktarabilecek olan yerel yönetime, merkeziyetçi yönetimin müdahalesi alınan kararda net bir şekilde görülmektedir ve kabul edilebilir değildir” ifadelerine yer verdi.“Orman Kampı” Konut Olmadı Ama..

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

HaberOnYedi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin