İskenderoğlu kaç Oy Alacak?

İskenderoğlu kaç Oy Alacak?
service

Günlerdir “AK Parti adayı kim olacak?” sorusuna cevap aranıyordu. Geçtiğimiz hafta bu soruya cevap “Jülide İskenderoğlu” oldu. İskenderoğlu’na ilk destek geçmiş dönem adayı şuan ki tek AK Parti Milletvekili Ayhan Gider’den geldi. Gider “Zafere ulaşacağından eminiz..” diyor. Fakat partide seçimin kazanılması konusunda bir heyecan oluşmadı. Adayın belirlenmesi sonrası oluşan yeni soru “Jülide İskenderoğlu kaç oy alacak?” oldu.

 

2001 yılında kurulan,2002’de iktidar olan, 2004 yılında yapılan ilk Yerel seçimlere katılan Ak Parti’nin adayı Murat Efe 13 bin 483 oy ve %37,68 oy oranına ulaşmıştı. Bu oran Ak Partinin kuruluşundan buyana ulaştığı en büyük oy oranı oldu. 2009 yılında yine Murat Efe 17 bin 840 oy % 33 oy almıştı. 2014 yerel seçimlerinde bu kez üç dönem Milletvekilliği yapan Mehmet Daniş 25 bin 357 oy ile %35.90 oy oranını ulaşmıştı. 2019 yerel seçimlerinde bu kez yine bir eski Milletvekili olan Ayhan Gider 27 bir 80 oy ile % 35,60 oy almıştı. Ak Parti bu oy oranları ile kurulduğu günden buna Çanakkale merkezde hiç yerel seçim kazanamadı. 31 mart 2024’te yapılacak seçimlerde Jülide İskenderoğlu’nun kazanması için bu oy oranlarının üstüne çıkması gerekiyor.

 

14 Mayıs’ta yapılan son Genel seçimde ise merkez ilçede Ak Parti 20 bin 635 oy ve %25,05 oy oranına ulaşabilmişti. Yani daha önceki yerel seçimlere göre Ak Partinin merkez ilçede oy sayısı ve oranı düşüş kaydetmişti. Bu veriye göre Jülide İskenderoğlu’nun işi oldukça zor. Zire Çanakkale’de Ak Parti dışı oy oranı %70-75 bandında seyrediyor.

 

Yapılan Anketlerde en yüksek oy oranına ulaşan Ak Partili isim Jülide İskenderoğlu’nun bugün seçim olsa %29-30 bandında oy alacağı ifade ediliyor. Seçim kampanyası henüz başlamadı. İskenderoğlu oy oranının artırmak için nasıl bir strateji uygulayacağı merakla bekleniyor. Zira seçimin sonucu Jülide İskenderoğlu için oldukça önemli. Asıl hedefi Milletvekilliği olan Jülide İskenderoğlu’nun bu seçimde geçmiş adaylara göre daha yüksek oy alması ona gelecekte Milletvekilliği yolunu açacak.

 

Öte yandan Çanakkale Ak Partide, gerek milletvekilliği gerekse Belediye Başkan adaylığı için geçen isimlerin bir elin parmaklarını geçememesi partide tartışma konusu oldu. Bunun uygulanan parti için politikaların ne kadar kötü olduğunun göstergesi oldu. Özellikle temayül oylamalarında aday olan isimlerin dışında isimlerin atanması, teşkilatın görüşlerinin aday belirlenirken önemsiz kılınması, partide heyecanın azalmasına neden oldu. Partide genç kuşak bir yere aday olma hedefi taşımıyor. Belediye Meclis üyeliğine daha aday olacak isim bulamayan Ak Partide yeni isimler partiye kazandırılamıyor.

 İskenderoğlu kaç Oy Alacak?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

HaberOnYedi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin