Gelibolu Belediyesi’nin 29 Ekim Yarışması Sonuçlandı

Gelibolu Belediyesi’nin 29 Ekim Yarışması Sonuçlandı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gelibolu Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri çerçevesinde geleneksel hale getirdiği bu yıl yedinci kez düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışması sonuçlandı. Ulu önder Atatürk’ün  “Benim en büyük eserim Cumhuriyettir” ve “Çağdaş bir Cumhuriyet kurmak demek, milletin insanca yaşamasını bilmesi, insanca yaşamanın neye bağlı olduğunu öğrenmesi demektir” sözlerinden ilham alarak konusu bu yıl “Cumhuriyetimizin 100 Yılda Bize Kattığı Değerler”  olarak belirlenen yarışmanın seçici kurulu, eserleri değerlendirerek dereceye giren öğrencileri açıkladı.

 

Öğrencilerin resim, kompozisyon ve şiir türleri ile Atatürk ve Cumhuriyet sevgisini sanat yolu ile anlatmak Atatürk ve Cumhuriyetin temel değerlerini esas alan çalışmalar yapmak amacını taşıyan, ilçe genelindeki resmi ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri arasında yapılan, ilkokul 1-2-3-4. sınıf öğrencileri için resim, ortaokul 5-6-7-8. sınıf öğrencileri için şiir ve lise 9-10-11-12. sınıf öğrencileri için de kompozisyon ve resim olarak belirlenen geleneksel yarışma için Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne toplam 150 eser teslim edildi.

Belediye Meclis Üyeleri Deniz Cankara ve Mustafa Çoban, emekli Edebiyat, Türkçe ve Resim öğretmenleri Gönül Balkan, Asaf Dirlikli, Hüsamettin Başaran, ressam Kadriye Berber ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün görevlendirdiği öğretmenlerden oluşan seçici kurulun yaptığı değerlendirme sonucunda; resim dalında ilkokul öğrencileri arasında 86 eser arasından Evreşe İlkokulu 3-A sınıfı öğrencisi Defne Aslan birinci, Gazi Süleyman Paşa İlkokulu 3/B sınıfı öğrencisi Burcu Ayşe Saçma ikinci, 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu 3/A sınıfı öğrencisi Merve Sevim üçüncü oldu. Bu dalda Gazi Süleyman Paşa İlkokulu 2/D sınıfı öğrencisi Nihal Abacı’nın çalışması mansiyon ödülüne layık görülen eser oldu.

 

Lise 9-10-11-12. sınıf öğrencileri için düzenlenen ve 28 eserin teslim edildiği resim yarışmasında ise birincilik ödülünü Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 10 yiyecek bölümü öğrencisi Yaren Çetin kazanırken, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 12 bilişim sınıfı öğrencisi Sıla Erce ikinci,  Gelibolu Anadolu Lisesi 10-C sınıfı öğrencisi Eylül Ecrin Çamcı üçüncü oldu. Bu kategoride Gelibolu Anadolu Lisesi’nden 12-F sınıfı öğrencisi Birsu İnce’nin eseri mansiyon ödülüne layık görüldü.

Diğer yandan birbirinden iddialı eserleri seçmekte zorlanan jüri, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11 yiyecek bölümü öğrencisi Hasan Başak, Gelibolu Anadolu Lisesi 10-B sınıfı öğrencisi Tuba Durmaz ve Gelibolu Anadolu Lisesi 12-D sınıfı öğrencisi Mustafa Yağız Hepalkaç’ı “100.Yıl Jüri Özel Ödülü” ile onurlandırdı.

 

13 eserin yarıştığı şiir kategorisinde seçici kurulun yaptığı değerlendirme sonucunda Gelibolu Akademi Kültür Koleji 7-A sınıfı öğrencisi Belinay Taş “100 Yıllık Cumhuriyet” eseri ile birinci, Namık Kemal Ortaokulu 8-E sınıfı öğrencisi Berrak Okuyucu “Tam Yüzyıldır Cumhuriyet”  isimli eseri ile ikinci, Bolayır Şehit Nuriye Ak Ortaokulu’ndan 8-A sınıfı öğrencisi Çiğdem Ilgın “100. Yılda Cumhuriyet” isimli eseri ile üçüncü oldu. Şiir kategorisinde 100. Yıl Barış Ortaokulu 6-B sınıfı öğrencisi Deniz Karanfil’in “Cumhuriyet Işığı” başlıklı eseri mansiyon ödülüne layık görüldü.

 

Bu yılki yarışmaya toplam 23 eserin teslim edildiği kompozisyon kategorisinde ise Gelibolu Fen Lisesi 10-B sınıfı öğrencisi Aysu Şahbaz “Bir Asrın En Büyük Eseri: Atatürk Türkiyesi” başlıklı eseri ile birinciliği, Gelibolu Akademi Kültür Koleji 10-A sınıfı öğrencisi Ali Tahir Çelik “Geleceğe Bir Bakış” isimli eseri ile ikinciliği, Gelibolu Akademi Kültür Koleji 10-A sınıfı öğrencisi Mehmet Pomen “100. Yılın Işığında” isimli eseri ile üçüncülüğü elde etti. Bu kategoride, seçici kurul tarafından övgüye layık görülen Gelibolu Akademi Kültür Koleji 9/A sınıfı öğrencisi Ece Zeynep Kasa’nın “Yegane Güneşimiz: Cumhuriyet” isimli eseri mansiyon ödülünü kazandı.

 

Yarışmada dereceye giren öğrencilerin hediye çekleri ve belgeleri, 23 Ekim 2023 Pazartesi günü saat 15:00’de Atatürk Kültür Merkezi’nde protokol, öğrenciler, öğretmenler ve velilerinin katılımı ile düzenlenecek programda takdim edilecek. Yarışmaya katılan eserler daha sonra Atatürk Kültür Merkezi’nin ikinci katında açılacak sergi ile bir hafta süre ile vatandaşların beğenisine sunulacak.[ad_2]

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Gelibolu Belediyesi’nin 29 Ekim Yarışması Sonuçlandı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin