“Fabrikalar çok fırsatçı”

Birçok işyerindeki ürün fiyatları
serviceBirçok işyerindeki ürün fiyatları

Birçok işyerindeki ürün fiyatları döviz kuruna bağlı olarak belirleniyor. Bu işletmelerden birisi de nalburlar. Nalburlarda satılan birçok kalem ürünün fiyatı dövize bağlı olarak yükseliyor. Esnaf Volkan Özkan, döviz artışından çok, üretim yapan fabrikaların ve tedarikçilerin çok fırsatçı olduğunu söylüyor.

Birçok işyerindeki ürün fiyatları döviz kuruna bağlı olarak belirleniyor. Bu işletmelerden birisi de nalburlar. Nalburlarda satılan birçok kalem ürünün fiyatı dövize bağlı olarak yükseliyor. Esnaf Volkan Özkan, dövizin yükselişinin fiyatlara anında yansıdığını ama daha fiyat artışının nedeninin fabrikalar ve yurt dışından mal tedarik eden firmalardan kaynaklandığını belirtiyor.

Zam Fiyatlara Otomatik Yansıyor”

Özkan fiyat artışının çözümü ve nedenleri hakkında düşüncelerini şu sözleri ile dile getirdi; “Döviz arttığı zaman zaten otomatik olarak fiyatlara yansıyor. Ama bunun çok fazla etkisi olmuyor. Burada en büyük etki piyasaya gelen zamlar. Asgari ücrete ve devlet memurlarına zam yapıldığı zaman, bu diğer bütün sektörleri tetikliyor. Bu verilen zamlarda vatandaşın cebinden anında iki kat olarak çıkıyor. Üretim yapan fabrikalar ve yurt dışından mal getiren tedarikçi firmalar o kadar fırsatçı ki, 5 lira gelen zammı çok yüksek olarak yansıtıyorlar. Bu durumda çözüm dövizden ziyade fiyat artışlarını biraz sabitleyebilmek. Asgari ücrete zam yapmak çözüm değil. Artık zamları birçok işletme kafalarına göre yapıyor.”

Zam Yapmak Zorunda Kalıyoruz”

Bir diğer esnaf Gürcan Şen ise, “Ham maddeler dövize bağlı olduğu için, dövizde bir artış durumunda aldığımız ürünlerin fiyatları da anında yükseliyor. Üretici zam yapınca bizler de zam yapmak zorunda kalıyoruz. Tabi ki bu da vatandaşa yansıyor. Vatandaşlar artık her şeyin hesabını yapıyor. Bütçesine uygun olmayan hiçbir ürünü almıyor. Birçok ihtiyacını erteliyor. Dövizin sabit kalması durumunda otomatik zamlarda olmaz. Satışlarımız oluyor ama eskisi gibi değil. Çünkü vatandaşta para yok. Bu günlerde piyasada nakit dönmüyor. Herkes kredi kartına yükleniyor. Bir yerde patlayacak bu iş ama bakalım ne zaman.”
Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

HaberOnYedi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin