Esnaf siyasetçilere inanmıyor

Belediye Başkanlığı seçimleri yaklaşırken,
service

Belediye Başkanlığı seçimleri yaklaşırken, başkan adayları projelerini açıklamaya devam ediyor. Hemen hemen her adayın kapalı Cuma Pazarı yeri için projesi var. Pazarcı esnafına, başkan adaylarının seçilmeleri durumunda Pazar yeri projelerini gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğini sorduk. Birçok esnaf bunun sadece seçim vaadi olduğunu belirtti.

Kent merkezinde kurulan semt pazarlarının en büyük ve kapsamlısı kapalı Cuma pazarı yer alıyor. Esnaf ve vatandaşlar Pazar yerinin merkezde olmasından memnun fakat yazın sıcak, kışın ise yağışlı havalarda aktığından şikayet ediyor. Bu sorunlar uzun yıllardır devam ediyor ve bir türlü çözüm üretilemiyor. Seçimlere sayılı günler kala belediye başkan adayları Pazar yeri için projelerini açıklıyor. Esnaflara başkan adaylarının seçilmesi durumunda bu vaatlerini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini sorduk.

Bazı vatandaşlar bunun boş bir seçim vaadi olduğu belirtirken, bazıları ise kim seçilirse seçilsin öncelikli projenin Pazar yerinin durumunu iyileştirmek olması gerektiğini söylüyor.

Pazarcı esnaflarından Vedat Bacak, “Ben başkan adaylarının hiçbirine inanmıyorum. Kapalı Pazar yerinin en büyük problemlerinin en başında yağışlı havalarda çatının akması geliyor. Başkan Ülgür Gökhan buranın üzerini kapattırdı. Ama işi yapan firma nasıl bir iş ortaya çıkardığı belli. Yazın çok sıcak oluyor. Pazar yerinin üzeri etermit, aslında panel sandviç olsa belki sıcağı ve soğuğu engeller. Başka yerlerdeki Pazar yerlerinde sandviç paneller kullanılmış. Bu etermitler hem sıcağı hem de soğuğu çekiyor. Buranın iyileştirebilmesi için çok para gerekir. Yıkılıp tekrar yapılması lazım bu da esnafa külfet gelir. Çünkü biz bu Pazar yerinin üzerini kendimiz yaptırdık tabi ki de belediyede çok katkıda bulundu” dedi.

Siyasete Doğru Diyen Yalan Söylemiş Olur”

Bacak, Belediye Başkan adaylarının pazar yeri projeleri hakkında düşüncelerini dile getirirken, siyasetin yalan üzerine kurulduğunu belirterek, “Siyaset yalan üzerine kurulu, siyasete doğru diyen yalan söylemiş olur. Herkes o koltuğa oturmak için yapacağım diyor. Ama yapmıyor. Bu dönemde para siyasetin ve dinin önüne geçti. Bütün herkesin sıkıntısı para” ifadelerini kullandı.

Tuvalet Yapılsın, Bankamatik Konulsun”

Pazarcı esnaflarından Selçuk Horazal Pazar yerinin çatısının onarılması gerektiği, otopark bölgesine tuvalet ve bankamatik konulması gerektiğini belirterek, “Pazar yerinin en büyük sorunu çatının akıtması. Ben sadece üzerinin tadilatının yeterli olacağını düşünüyorum. Başkan adaylarının Pazar yeri için projelerine gelince, ben şahsen yapacaklarına inanıyorum ama bunun bize maliyeti ne olacak ve bize ne tür avantaj sağlayacağı önemli. Örneğin Geyikli Pazar yerinin üzeri kapatıldı. Bizim kendi yerlerimiz vardı, kapalı Pazar alanına dönünce yer alamadık çünkü 300 bin lira para istediler. Esnafın halinden anlayacak biri bunu yapacaksa o zaman sıkıntı olmaz. Ama pazarcı esnafına yük binecekse bu sorun olur. Biz artık çok para kazanamıyoruz. Her zaman yenilik iyidir ama bize ne tür faydası olacak bu çok önemli. Buradan pazar yeri kaldırılırsa hiçbir randıman alamayız. Hele şehir dışına giderse o zaman daha kötü. Pazar yerinin merkezde olması çok önemli. Çünkü hareketlilik sabahtan akşama kadar sürüyor. Ezine’de böyle bir durum oldu. Pazar yerini merkezden uzaklaştırdılar ve esnaflar için sıkıntılar ortaya çıktı. Bizim için şu anada yapılması gerekenler, çatının onarılması, otoparkın yanına tuvalet ve ATM konulması bizim için yeterli olur” diye konuştu.

Pazar Yeri Projesi Öncelikli Olmalı”

Bir diğer pazarcı esnafı Faruk Kokaroğlu, Pazar yerinin yazın çok sıcak olduğunu ve vatandaşların pazara gelmek istemediklerini söyledi. Başkan adaylarına ise pazar yeri için projelerini gerçekleştireceğine inandığını belirterek, “Pazar yeri yazın sıcak kışın soğuk oluyor. Çatının yalıtımlı olması gerekiyor. Bence Çanakkale’nin büyük sorunları arasında pazar yeri geliyor. Bu sorunun siyasetçiler için öncelikli olacağına inanıyorum. Başkan adaylarından kim seçilirse seçilsin pazar yerinin iyileştireceğine inanıyorum. Onlarda bunu görüyorum. Çünkü yaptıkları hizmetten herkes faydalanacak” dedi.

Siyasetçilere İnanmıyorum”

Yaz aylarında sıcaktan kışın soğuktan pazar yerinde duramadıklarını, siyasetçilere ise hiç inanmadığını belirten Saliha Uydaş, “Yazın sıcak kışın soğuk oluyor. Her noktada elektrik olmadığı için kışın çok üşüyoruz. Siyasetçilerin vaatlerine hiç inanmıyorum. Bu sorunlarımıza yıllardır bir çözüm bulamadılar. Pazar yerinin çok sıcak olmaması ve havalandırmasının olması gerekiyor. Siyasetçiler buna göre proje yapsınlar” ifadelerini kullandı.

 

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

HaberOnYedi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin