Emniyet Müdürü Selim Arıcı’dan 2023 yılı değerlendirmesi

Anasayfa
service

Çanakkale’de şehrin güvenliği için mücadele eden İl Emniyet Müdürlüğü, 2023 yılındaki faaliyetlerini Deniz Polisevi Sosyal Tesislerinde düzenlediği bir basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı. Çanakkale İl Emniyet Müdürü Selim Arıcı, yapılan toplantıda 2023 yılında elde ettikleri başarıları ve hedefledikleri güvenlik standartlarına ilişkin gerçekleştirdikleri çalışmalardan bahsetti. İl Emniyet Müdürü Arıcı, toplantıda yaptığı konuşmada, Çanakkale’de göreve gelirken İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın “Gittiğiniz illerde öncelikle olmazsa olmazınız hukukun üstünlüğü, kişi hak ve özgürlüklerine saygılı, tavizsiz ve amansız şekilde suç örgütleriyle, suçluyla mücadele edeceksiniz. Sokaklarda uyuşturucu satıcısı, organize çete istemiyorum” talimatını verdiğini söyledi.

Bakan Yerlikaya’nın bu talimatı uygularken de “Kişi hak ve hürriyetlerine saygılı olacaksınız. Hukukun üstünlüğünden asla taviz vermeyeceksiniz.” dediğini ifade eden Arıcı, “Biz de bu talimat doğrultusunda geldiğimiz günden beri arkadaşlarımla amansız bir çalışma içine girdik. Bugün de basın mensupları aracılığıyla halkımıza hesap vermek için buradayız. Biz, bir yıl boyunca Çanakkale’de, Çanakkale’ye, Çanakkaleliye ne gibi hizmetler yaptık, nelerle mücadele ettik, bunların hesabını vermek için bu toplantının uygun olacağını değerlendirdik.” diye konuştu.

“Çanakkale halkının yanındayız”

Çanakkale’ye 33 Şube Müdürlüğü, 3 büro ve 2 polis merkezi amirliği ile hizmet ettiklerini aktaran Arıcı, sözlerinin devamında şunları söyledi; “Toplam 11 ilçe ve 1781 polisimizle Çanakkale halkının yanındayız. Çanakkale halkına da şükranlarımı borç biliyorum Türkiye’de gitmediğim vilayet yok ama Çanakkale halkı kadar duyarlı, sosyal hak ve hürriyetini bilen, bunu muhafaza etme adına bizimle işbirliği yapan çok az şehir gördüm. Sizlerin huzurunda Çanakkale halkına teşekkürlerimi bir borç biliyorum. Bakan Bey’in bize talimatı şuydu; ‘Eğer bir şehirde suçlu var, birileri eroin satıyor ve içiyorsa, vatandaş bunu biliyorsa, polisin bunu bilmemesini ben kabul etmiyorum.’. Geldiğimizden beri bunun mücadelesi içindeyiz. Bu mücadeleyi yaparken olmazsa olmazımız kişi hak ve hürriyetlerini kısıtlamadan, hukukun üstünlüğünden taviz vermeden bu mücadeleyi yapmaktı. Bunda başarılı olup olmadığımız konusunda takdir halkımızın, onun hesabını vermek için buradayız.”

Piyasa değeri 22,4 milyon TL olan suç unsuru tespit edildi

Bilgilendirme toplantısında, Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğünün 2023 yılındaki çalışmalarıyla ilgili şube müdürleri ve komiserler tarafından brifing verildi. Brifingde şu bilgiler yer aldı: “Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü tarafından 2023 yılındaki faaliyetleri çerçevesinde 201 olayda 349 şahsa işlem yapıldı, 12 şahıs tutuklandı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince ise 2023 yılında 21 operasyonel faaliyette 44 şahsa işlem yapılırken, 13 şahıs tutuklandı. 31 şahıs tutuksuz yargılanırken, 5 şahıs ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Narkotik Suçlarla Şube Müdürlüğü ekiplerince ise 2023 yılında il genelinde toplam bin 75 olayda bin 232 şahsa işlem yapılırken, 54 şahıs tutuklandı. Piyasa değeri 22,4 milyon TL olan suç unsuru tespit edildi.

2023 yılında 17 bin 148 adli olay meydana geldi. Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından, meydana gelen olayların yüzde 88’i aydınlatıldı. Meydana gelen 17 bin 148 adli olayda il merkezinde 168, ilçelerde 138 olmak üzere toplam 306 şahıs tutuklandı. 2023 yılında değişik suçlardan hakkında yakalama kararı çıkarılan bin 93 şahıs yakalanarak adli birimlere teslim edildi. Şahıslardan 11 kişinin 10 yıl ve üzeri, 5 kişinin 20 yıl ve üzeri kesinleşmiş hapis cezası, 1 şahsın 36 yıl, 1 şahsın 44 yıl kesinleşmiş hapis cezası olduğu tespit edildi. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından 2023 yılında 15 operasyon yapıldı. Yakalanan 28 şahıs gerekli işlemler için adliyeye sevk edildi. 12 şüpheli tutuklandı. Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekiplerince, 1 Ocak-31 Aralık 2023 tarihleri arasında 62 operasyonda organizatörlük yaptığı tespit edilen 118 şüpheliden 78’i tutuklandı. 34’ü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 6 firari şüphelinin yakalama çalışmaları devam ettiğini belirtildi. Bin 807 yabancı uyruklu şahıs yapılan işlemlerinin ardından Ayvacık Geri Gönderme Merkezine teslim edildi.Emniyet Müdürü Selim Arıcı’dan 2023 yılı değerlendirmesi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

HaberOnYedi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin