ÇOMÜ Kiralarını Toplayamıyor..!

ÇOMÜ Kiralarını Toplayamıyor..!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sayıştay Başkanlığı 2022 yılı Sayıştay raporlarını yayınladı. ÇOMÜ’nün 2022 hesaplarını inceleyen müfettişler; 2021 yılında da raporda yer alan tespitlerin halen yerine getirilmediğini tespit etti. Sayıştay müfettişleri yaptıkları kontrollerde: Üniversite yönetiminin taşınmazların kiralanması işinden kaynaklanan alacaklardan bazılarının geç tahsil edildiği, bazılarının ise hiç tahsil edilmediği tespit etti.

 

KİRACILAR AMA KİRA ÖDEMİYORLAR!

Sayıştay müfettişleri; benzer tespitleri 2021 yılında da rapora geçirmişti. Üniversite rektörlüğü ise bu durumun düzeltileceğini taahhüt etmesine rağmen; geçmiş yıllardan birikmiş alacaklarını tahsil etmediği gibi 2022 yılında da bazı işletmelerden kira alamadığına dikkat çekti.

 

ÜNİVERSİTE İŞLEM YAPMIYOR!

Müfettişler ÇOMÜ Rektörlüğünün kiracılarla yapmış olduğu matbu sözleşmenin 4’üncü maddesine atıf yaparak borçların tahsili için verilen teminatlardan da tahsilat yapmaları gerekirken bunun da yapılmadığına dikkat çekti! ÇOMÜ ile kiracıları arasında imzalanan sözleşmenin 4’ncü maddesine göre üniversite yönetimi; “Kiracının, kira süresi içerisinde kira ve ortak gider ödemelerinden herhangi birini iki ay üst üste ödemediği takdirde kendisine on gün süreli uyarıda bulunulacağı, yapılan uyarıya rağmen borcunu ödemediği takdirde idareye sunmuş olduğu teminat mektubundan kira, ortak gider vb. mevcut tüm borçları ve sözleşme bitim tarihine kadar olan kira bedellerinin mahsup edileceği, teminat mektubundan geriye kalan tutarın, sözleşme bitiminde, varsa borcu mahsup edildikten sonra iade edileceği hüküm altına alınmıştır” hatırlatmasında bulunması dikkat çekti.

 

BİRİKMİŞ 2 MİLYON 340 BİN LİRA KİRA ALACAĞI VAR!

Sayıştay müfettişleri yaptıkları tespitte; ÇOMÜ rektörlüğünün sadece 2022 yılında kiracılarından 559 bin 467 lira 19 kuruş alacağı odlunu, geçmiş yıllardan gelen ve kiracılardan tahsil edilmeyen 2 milyon 339 bin 120 lira 25 kuruş alacağını tahsil edilmediğine dikkat çekti.

 

BÜFE VE KİRACILARA TAHLİYE GÖNDERİLİNCE ÜNİVERSİTE KARIŞMIŞTI!

ÇOMÜ’de Rektör Cüneyt Erenoğlu’nun göreve gelmesinin ardından Genel Sekreter Oğuz Ünal’ın talimatı ile İdari ve Mali İşler daire Başkanı Bülent Kaya, üniversite bünyesindeki kantin ve büfelerden “Tahliye Taahhütnamesi” istedi. Amaç hem kirasını ödemeyen kiracıları tahliye etmek, boşaltılacak yerlerin de yeniden ihaleye verilmesini sağlayarak düşük kalan kiraları da yükseltmek idi. Bu durum sonrası tüm kantin sahipleri toplanarak Bülent Turan’a ulaştığı, kantin işletmecileri İdari ve Mali İşler daire başkanını şikayetçi olduğu iddiaları gündem olmuştu. 

 

KANTİN İŞLETMECİLERİ TURAN’A ŞİKÂYET ETTİ!

Yine İddialara göre; Bülent Turan Rektör Cüneyt Erenoğlu’nu arayarak yapılan işlemin durulmasını sert bir dille söyledi. Yine İddialara göre konu Rektör Cüneyt Erenoğlu’nun 5 daire başkanı ile yapılan toplantıda gündeme geldiği ve Turan ile karşı karşıya geldiğini, İdari ve Mali İşler daire Başkanı Bülent Kaya’ya “Benden habersiz nasıl böyle bir iş yaparsın? Bülent Turan aradı. “Ağzıma S….”. Derhal bu işlemi durdurun” diyerek daire başkanını azarladı. Bu sözler üzerine odada bulunan daire başkanları şaşkınlık içinde dondu kaldı. Rektörün tepkisinden çok kullandığı sözler büyük şaşkınlık yarattı.0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ÇOMÜ Kiralarını Toplayamıyor..!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

HaberOnYedi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin