ÇOMÜ Hastanesi’nde HAP Tatbikatı!

Anasayfa
service

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü ve AFAD ile koordineli olarak, ÇOMÜ Hastanesi’nde 2023 Yılı Acil Afet Planı (HAP) Tatbikatı gerçekleştirildi.

Senaryo gereği; merkez üssü Tekirdağ ile Yeşilköy açıkları arasında Marmara Denizinde 6.8 şiddetinde deprem meydana geldi. Deprem sonrası Olay Yönetim Ekibi toplanarak, Mor Kod (Acil Müdahale Planı Aktivasyonu) aktive edildi. Acil Durum Ekipleri, Sarı Kod ( tahliye) anonsu ile 4. katta Beyin ve Sinir Cerrahisi Servisinde tedavisi devam etmekte olan, yatağa bağlı olan hastalar yatay tahliye ile İç Hastalıkları Servisi 3’e, yatağa bağlı olmayan ve tedavisi devam edecek hastalar dikey tahliye ile Acil Servise tahliye edildi. Bayramiç Devlet Hastanesi’nden sevk ile ambulansla gelen hastaya “SOP 6 Acil Servis Yönetimi ve Hastaların Departman/Servis/ Birimlere Nakli Prosedürü” ve “SOP 5 Tıbbi Triyaj Yönetimi” prosedürüne göre işlem yapılarak tedaviye alındı. Acil Servise tahliye edilen hastalara, hasta yakınlarına ve personele gerekli müdahaleleri yapılarak, gerekli tedavisi yapılmış ve taburcu işlemleri başlatıldı.

Güvenlik görevlileri tarafından yapılan saha incelemelerinde elektrik panosundan sızan duman fark edilmiş olup, 4444 kırmızı kod verilerek yangın söndürme ekipleri olay yerine giderek yangına müdahale edildi ve kontrol altına alındı. Hastane Santral Görevlisi tarafından 3 kez Yeşil Kod verilmesi ile birlikte Afet ve Acil Durum sonlandırıldı.

Yapılan tatbikat sonrası, tatbikat paydaşları AFAD, İl Sağlık Müdürlüğü Temsilcileri, UMKE Yetkilileri, Çanakkale Sağlık Bilimleri Fakültesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi akademisyenleri, ÇOMÜ Sivil Savunma Uzman V. Rıdvan Kaşdemir ve hastane yönetimi ile birlikte tatbikatın değerlendirilmesi yapılarak önerilerde bulunuldu.

Hastane Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Canan Akman tatbikat sonrası, “Amacımız geçtiğimiz aylarda yaşanılan deprem ve yangın felaketlerini de gözönünde bulundurarak, bu tür felaketlere karşı farkındalığı arttırmaktır. Başarılı bir tatbikat gerçekleştirdik, her sene yaptığımız eğitimlerle gelişerek ilerliyoruz. Destek ve katkılarından dolayı ÇOMÜ SİVİL SAVUNMA UZMANLIĞI Sivil Savunma Uzmanı V. Rıdvan Kaşdemir ve ekibine,  Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Temsilcilerine, AFAD ve UMKE personellerine, Çanakkale Sağlık Bilimleri Fakültesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ebru Caymaz, Acil Yardım ve Afet Yönetimi öğretim görevlisi ayrıca Hastanemiz HAP Komisyon Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Fehmi Volkan Akyön ve AYAY öğrencilerine, İSG Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Seçkin Özcan, İSG Uzmanı Öğr. Gör. Dr. Ulaş Çınar, dış paydaş Bayramiç Devlet Hastanesi’ne, sorumluluk bilinciyle hareket eden tahliyede görevli personelimize, konuya hassasiyetle yaklaşan personel ve tüm katılımcılara, teşekkür ediyorum” dedi.ÇOMÜ Hastanesi’nde HAP Tatbikatı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

HaberOnYedi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin