CHP’de Aday Belirleme Kriterleri Belirlendi!

CHP’de Aday Belirleme Kriterleri Belirlendi!
service

CHP Genel Başkanı Özgür Özel başkanlığında toplanan MYK üyeleri yerel seçim takvimi ve belediye başkan adaylığı kriterlerini de belirlendi. CHP; İstanbul, Ankara ve Aydın dışındaki belediye başkanlarını “memnuniyet anketi” ile örgüt yöneticileri, il milletvekilleri ve parti yöneticilerinin görüşleri alınarak, büyük ölçüde eğilim yoklaması ile belirleyecek. Seçim takviminin uygun olması halinde, CHP’nin çok güçlü olduğu bazı yerlerde “hakim gözetiminde ön seçim” seçeneği de gündemde.

 

Olağan Kurultay süreci sonrası genel başkan dahil parti yönetiminin sil baştan yenilendiği CHP’de, 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimler için çalışmalar hızlandı. Genel Başkan Özgür Özel’in başkanlığında toplanan MYK’da aday belirleme süreci ve seçim takvimi netleştirildi.

 

Toplantıda alınan karar doğrultusunda Genel Sekreter Selin Sayek Böke ile Genel Başkan Yardımcıları Gökan Zeybek, Gül Çiftçi ve Ensar Aytekin imzasıyla, il ve ilçe başkanlıklarına izlenecek sürece ilişkin bir genelge gönderildi.

 

ADAYLIK BAŞVURULARI BAŞLIYOR

Genelgeye göre büyükşehir, il, ilçe belediye başkanlıkları ile belediye meclis üyeliliğine adaylığı için başvurular bugün başlayacak ve 28 Kasım’da sona erecek. Yasa gereği görevlerinden istifa etmesi gereken kamu görevlileri en son 1 Aralık’ta görevlerinden ayrılmak zorunda.

 

YÖNETİM ADAYLIK ÜCRETLERİNİ BELİRLEDİ

Çanakkale CHP İlçe Başkanları toplantısında aday adaylarından alınacak ücretler netleştirildi. 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde aday adaylarından başvuruda bulunacak adaylardan alınacak özel ödentiler ve dosya masrafları hariç il ve ilçe başkanlıklarına yapılacak bağış miktarları şöyle;

 

– Çanakkale Belediye Başkanlığı için İlçe yönetimine 30 bin TL, İl Başkanlığına 20 Bin TL bağış yapılacak.

– Çanakkale Belediye Meclis üyelikleri için; İlçe Başkanlıklarına 5 bin TL, İl Başkanlığına 2 bin 500 TL bağış yapılacak.

– İl Genel Meclis üyeliği için ilçe başkanlıklarına 10 bin TL, İl Başkanlığına 5 bin TL bağış yapılacak.

– İlçe Belediye Başkanlığı için ilçe başkanlıklarına 20 bin TL, İl Başkanlığına 10 bin TL bağış yapılacak.

– Belde Belediye Başkanlığı için ilçe başkanlığına 13 bin TL, İl Başkanlığına 7 bin TL bağış yapılacak.

– Kepez ve Küçükkuyu Belde Belediye Başkanlıkları için; ilçe başkanlığına 20 bin TL, İl Başkanlığına ise 10 Bin TL bağış yapılacak.

 

İlçe Belediye Meclis üyelikleri için aday sıralamaları belli olduktan sonra ikinci bir toplantı düzenleneceği ve bu toplantıda bağış ücreti belirlenecek.CHP’de Aday Belirleme Kriterleri Belirlendi!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

HaberOnYedi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin