Cabir Alan; “26 bin 894 kişi organ nakli bekliyor”

Anasayfa
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesi organ nakli Müdürü Prof. Dr. Cabir Alan yaptığı açıklamada; 2023 yılında 26 bin 894 kişinin organ nakli beklediğini belirterek, kadavradan organ naklindeki düşüklüğe dikkat çekti. Açıklamada şimdiye kadar 66 bin 253 organ naklinin gerçekleştirildiğini ifade eden Alan, bunlardan 16 bin 110’unun kadavradan, 50 bin 143’ünün ise canlı insandan nakledildiği belirtildi.

“Kadavra bağışlarında istenilen düzeyde değiliz”

Kadavradan organ naklindeki düşüklüğe dikkat çeken Prof. Dr. Cabir Alan; “Yapılan çalışmalar sonucunda ülke olarak canlıdan organ bağışında oldukça iyi durumda olmamıza rağmen kadavra bağışlarında artışlar olsa da istenilen düzeyde değiliz .Ülkemizde eğitim araştırma, üniversite ve özel hastanelerde toplam 172 organ nakli merkezi bulunuyor. Bu zamana kadar 46 bin 267 böbrek, 17 bin 927 karaciğer, bin 156 kalp, 343 kalp kapağı, 307 akciğer, 6 kalp-akciğer, 198 pankreas, 48 ince bağırsak olmak üzere toplam 66 bin 253 nakil gerçekleştirildi. Bunlardan 16 bin 110’u kadavradan 50 bin 143’ü canlıdan nakledildi” dedi.

“26 bin 894 kişi organ nakli bekliyor”

“Toplam beyin ölümü tespit sayılarının içinde aile izni olan beyin ölümü oranı yüzde 20’ler civarında seyrediyor” diyen Alan; “2023 yılında, 2 bin 376 kişi karaciğer, 22 bin 775 kişi böbrek, bin 290 kişi kalp, 285 kişi pankreas, 157 kişi akciğer, 8 kişi böbrek-pankreas, 2 kişi kalp kapağı, 1 kişi ince bağırsak olmak üzere toplam 26 bin 894 kişi organ nakli bekliyor. Ülkemizde gönüllü bağışçı sayısı her geçen gün artıyor. Türkiye Organ ve Doku Bağış Bilgi Sisteminde (TODBS) 607 bin 669 kayıtlı gönüllü bağışçı bulunuyor.” denildi.

Prof. Dr. Cabir Alan organ bağışı konusunda merak edilen soruları ve cevapları şu şekilde açıkladı:

Kimler organ bağışında bulunabilir?

On sekiz yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarını bağışlayabilir. Canlı verici olarak yalnızca karaciğer ve böbrek bağışında bulunulabilir.

Organ bağışı için nereye başvurulur?

Organ nakli yapan merkezlerde, hastanelerde, organ nakli ile ilgilenen vakıf, dernek, vb. kuruluşlarda organ bağışı işlemi yapılabilir. Organ bağışı kartını iki tanık huzurunda doldurup imzalamak yeterlidir.

Hangi organların nakli yapılabilmektedir?

Böbrek, pankreas, karaciğer, akciğer, kalp ve ince bağırsak nakli yapılabilir.

Hangi dokuların nakli yapılabilir?

Kornea, kemik iliği, tendon, kalp kapağı, deri, kemik, yüz-saçlı deri ve ekstremitelerin nakli yapılabilir.

Bağışlanan organlar kimlere nakledilir?

Ulusal organ nakli bekleme listesinde kayıtlı hastalardan öncelikle kan grubu uyumuna, daha sonrada doku grubu uyumuna göre belirlenir. Kan ve doku uyumu yanı sıra hastanın tıbbi aciliyet durumu göz önünde bulundurulur.

Organ bağışında bulunan herkesin organları nakledilebilir mi?

Organ bağışı yapılmış olsa bile her ölümden sonra organın nakli mümkün değildir. Sadece yoğun bakım ünitesinde solunum cihazına bağlı, beyin ölümü gerçekleşen kişilerin organları nakledilebilir.

Organ bağışının dini yönden sakıncası var mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu organ naklinde dinen bir sakınca olmadığını açıklamış, hayat kurtarmanın önemine dikkat çekmiştir.

Organ bağışı nereye ve nasıl yapılır?

Hastanemizde Organ Nakli Merkezimize müracaat ederek Organ bağışında bulunabilmek için; organ bağışı kartını iki tanık huzurunda doldurup imzalamak yeterlidir. Organ bağışı yapanların, bu durumdan ailelerini de haberdar etmeleri önemlidir. Çünkü beyin ölümü tanısı konan kişilerin hayatta iken organ bağışı yapsalar dahi ailelerinden onay alınmaktadır.

“Organ bağışıyla ilgili her türlü bilgi ve destek için hastanemize başvurabilirsiniz”

Prof. Dr. Alan açıklamasının sonunda; yoğun bir tempoda yedi gün 24 saat kesintisiz hizmet veren nakil merkezine olan kıymetli desteklerinden dolayı Başhekim Doç. Dr. Hasan Ali Kiraz’a ve tüm nakil ekibine teşekkür edip, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nin Çanakkale’de ve bölgede özellikli sağlık hizmetlerini sunmada öncü olmaya devam ettiğini dile getirdi.0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Cabir Alan; “26 bin 894 kişi organ nakli bekliyor”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

HaberOnYedi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin