Belediye İşçilerine Yüzde 90 Zam Yapıldı

Belediye İşçilerine Yüzde 90 Zam Yapıldı
service

Çanakkale Belediye meclisinin Şubat ayı meclis toplantısında Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Ocak ayının değerlendirmesini yaptı. Değerlendirmelerinden sonra Ülgür Gökhan Toplu İş Sözleşmesinin imzalandığını ve Belediye bünyesinde çalışan kadrolu ve belediye şirketinde çalışan işçilerin maaşlarına yapılan zamlar konusunda ilgili sendikalarla antlaşmaya varıldığını açıkladı.

 

KADROLU İŞÇİ MAAŞLARI 35 BİN TL’Yİ GEÇTİ

DİSK/Genel İş Sendikası ile imzalanan ve işçilere yapılan zamlarla ilgili meclis üyelerine bilgi veren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Ocak ayı bitmeden toplu sözleşmemizi imzaladık, işçilerimiz Ocak ayı maaşlarını da zamlı alabilsinler diye. Yoğun bir çalışmalar sonrasında toplu iş sözleşmesini imzaladık. 823 işçiyi kapsayan bir toplu sözleşmenin yanı sıra 280 kadrolu işçimizin hakları ile ilgili sözleşme imzaladık. 1 Ocak 2024 ile 31 Aralık 2024 tarihleri arasını kapsayan antlaşma ile ilgili olarak yevmiyelere yüzde 70 oranında zam yapıldı. En düşük yevmiye 841,77 TL oldu. İkinci altı aylık ücret zammı olarak 30 Haziran 2024 tarihleri arasında TÜFE oranında zam yapılması hükmü koyduk. Önümüzdeki 6 ay içerisinde eğer asgari ücrette bir artış olursa; hangi artış daha yüksekse ona göre zamlar güncellenecek. Maaşlarla birlikte öğrenim yardımı, sosyal destek, elektrik ve ısınma yardımları yaptık. Toplam yüzde 90 oranında ücret zammı gerçekleşti. Kadrolu işçilerde en düşük maaş 30 bin TL olmuştur. İkramiyelerle 35 bin 336 bin TL oldu” dedi.

 

EN DÜŞÜK İŞÇİ MAAŞI 30 BİN 441 LİRA OLDU

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan normal işçilere yapılan zamlarla ilgili olarak ise; “Kentsel Hizmetlerdeki sendikaya kayıtlı 823 işçi var; burada da aynı şartlar var. TÜFE veya asgari ücretin hangisi yüksekse Haziran ayından sonra o uygulanacak. Toplamda yüzde 90 zam yaptık; en düşük işçi maaşı 27 bin 41 TL ve 40 olan ikramiye oranı da 60’a çıkartıldı. İkramiye ortalaması ile birlikte en düşük maaş ortalaması 30 bin 441 TL olmuştur” bilgisini verdi.Belediye İşçilerine Yüzde 90 Zam Yapıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

HaberOnYedi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin