Ayvacık Tuzla’da Gergin Bilirkişi Keşfinde Reddi Hâkim!

Ayvacık Tuzla’da Gergin Bilirkişi Keşfinde Reddi Hâkim!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MTN Enerji A.Ş. tarafından, şirketin Tuzla’da çalıştırmaya başladığı ve ilave tesis için de ÇED süreci başlattığı Jeotermal Enerji Santralına kaynak temini için Ayvacık İlçesi Tuzla köyü, Taşağıl köyü, Babadere köyü yakınlarında açılmak istenen 11 adet jeotermal kaynak arama sondajı projesi ile ilgili “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptali davasında, bilirkişi incelemesi ve keşfi için Tuzla’da toplanıldı. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği, Ege ve Marmara Çevreci Belediyeler Birliği, Ziraat Mühendisleri Odası ve 5 bireysel davacı tarafından açılan davanın keşfine Dalyan Derneği de destek verdi.

 

Şirket yetkililerinin bilirkişi heyetini santrale yönlendirmesine ve keşfi oradan başlatmasına itiraz edilerek keşfin sondaj noktalarından başlaması gerektiği belirtildi. Bilirkişi heyeti şirket elemanları tarafından santrale yakın başka bir noktaya götürüldü. Burada davacılar ve davalı kurumlar beyanlarını sunuldu.

 

FARKLI KUYUDAN NUMUNE ALDIRILMAK İSTENDİ

Beyanlar sonrasında bir noktaya götürüldü ve bilirkişi heyeti drone uçurarak görüntü almaya çalıştı ve bir bilirkişi de mevcut bulunan bir kuyudan akışkan numunesi almak istedi. Bulunulan noktanın dava konusu kuyu noktası olup olmadığı sorulduğunda ise; şirket yetkililerinin heyeti farklı bir noktada açık olan çalışan bir reenjeksiyon noktasına götürdüğü ortaya çıktı. Çevre derneklerinin avukatı tarafından itiraz edilerek dava konusu noktalara gidilmesi ve yönlendirmenin şirkete bırakılmaması gerektiği Hâkim’e hatırlatılarak bilirkişi ekibinde bulunan harita mühendisinin elindeki koordinatlara göre ekibi yönlendirmesi istenildi.

 

REDDİ HAKİM TALEBİNDE BULUNULDU

Yapılan itirazlar üzerine heyet Taşağıl Köyü yakınlarındaki iki sondaj noktasına götürüldü. Bir bilirkişinin üretim kuyusundan numune alma isteğine çevrecileri avukatı muvafakat etmediğini belirtmesi ve hakimin de duruma yeterince müdahale etmemesi nedeniyle tartışma çıktı. Çevrecilerin avukatı reddi hakim talebinde bulundu ve keşfin sonlandırılmasını talep etti. Hakim, reddi hakim talebini uygun bulmadığını ve keşfe devam edeceğini bildirmesinden sonra davacılar olarak keşif alanını terk ederek durumu tutanak altına alarak imzaladılar.0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ayvacık Tuzla’da Gergin Bilirkişi Keşfinde Reddi Hâkim!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

HaberOnYedi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin