Ailelere Uyarı; “Alışverişinizi hemen yapın”

Vatandaşlar, ülkede yaşanan hayat
service

Vatandaşlar, ülkede yaşanan hayat pahalılığına kendince çareler bulmaya çalışıyor. Kimi giyimden kısarken, kimi de elektronikten, kırtasiyeden kısmak zorunda kalıyor. Ancak bazı tasarruflar aşırıya kaçabiliyor. Alım gücü düşük olan vatandaşlar, okul çağında olan çocuklarının okul alışverişlerinde de tasarrufa gidiyor. Dolayısıyla çocuklar, eksik malzemelerle eğitim görmek zorunda kalıyorlar.

Ülke genelinde yaşanan hayat pahalılığı her kesimi olumsuz etkilemeye devam ediyor. Vatandaşların alım gücü düşmeye başladıkça, tasarruf tedbirleri de artmaya başladı. Aileler, giyim, teknoloji vs. konularda yaptığı tasarruflar yetmemeye başladı. Son dönemde vatandaşlar temel ihtiyaçlardan da tasarruf etmeye başladılar. Hayat pahalılığı öğrencileri de kötü etkiledi.

Özellikle ilkokul ve ortaokulda okuyan bir çocuğa sahip olan aileler fahiş derecede artan fiyatlardan olumsuz etkileniyor. Alım gücü düşük olan aileler, çocuklarını eksik materyallerle okula göndermek zorunda kalıyorlar. Çetin Kırtasiye sahibi Sedef Çetin Karakaş ve Birlik Kırtasiye sahibi Uğur Abidin Değirmenci, her yeni bir günde yeni bir zam haberi ile karşılaştıklarını ifade ettiler. Bu konuda ailelerin oldukça zorlandıklarını söyleyen kırtasiye sahipleri, yeterli tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladılar.

Alışverişler ne kadar erken yapılırsa, o kadar fazla kar yapılmış olur”

Çetin Kırtasiye sahibi Sedef Çetin Karakaş; “Son yıllarda velilerin durumu çok zor. Tabi piyasalarda yaşanan fahiş artışlar her kesimi olumsuz etkiledi. Ev kiraları, gıda, giyim, kırtasiye fiyatları son dönemde oldukça fazla arttı. Vatandaşlar da bundan olumsuz etkileniyorlar haliyle. Fiyatlar şu anda gözle görülür bir zam yok. Ancak geçtiğimiz yıllara göre yok tabi ki. Çünkü geçtiğimiz yıllarda fiyatlar bir den çok fazla yükseldi. Biz şu anda sadece ilk dönemi kapsayan Ağustos, Eylül, Ekim aylarında gelen zamları yaşıyoruz. Ancak diğer ihtiyaçlar olan gıda, giyim, market fiyatları oldukça pahalı. Vatandaşların da alım gücünün düşük olması, vatandaşları temel gıdadan uzak tutuyor. Ancak içinde bulunduğumuz dönemde zam geleceğini düşünüyoruz. Fiyatların fahiş derecede artması tüm toplumu etkileniyor. Alım gücü düşük olan vatandaşların geçimini nasıl sağlamaya çalıştığını bilemiyoruz. Sömestr tatilinde başımıza bir şey geldi. Bir öğrenci velisi çocuğuna boyama seti almış. Ancak zamanla o set eksilmiş. Normal şartlarda o velinin, çocuğuna yeni bir boyama seti alması lazımdı. Ancak o veli, buraya gelip, ‘Çocuğumun boyama seti vardı, bazı boyalar eksildi. Tek tek boyama malzemesi alabilir miyim?’ dedi. Biz bu dönemleri yaşamamalıydık. Ailelere tek bir uyarım var. Lütfen alışverişlerinizi hemen yapın. Alışverişler ne kadar erken yapılırsa, o kadar fazla kar yapılmış olur” ifadelerini kullandı.

Önümüzü dahi göremiyoruz”

Birlik Kırtasiye sahibi Uğur Abidin Değirmenci; “Fiyatlar ani ve aşırı derecede değişmeye başladı. Okul döneminde ilk dönem tamamlandıktan sonra ikinci döneme girilirken bir sirkülasyon olurdu. Ancak son 2-3 yıldır bu sirkülasyonlar olmamaya başladı. Çünkü artık insanlar elindekiyle yetinmeye çalışıyorlar. Aile çocuğuna ilk dönem kullandığı defteri ikinci dönem kullandırmıyordu. İlk dönemin başında aldığı boyama setini ikinci dönem yeniliyordu. Ancak artık öyle bir şey yok. Öğrenci, ilk dönem kullandığı malzemesini ikinci dönem de kullanmak zorunda kalıyor. Aile, çocuğun ilk dönem kullandığı ve eskittiği boyama malzemesini yenileyemiyor, kalanını ikinci dönemde de idare etmesi gerektiğini söylüyor. Öğrenciler, eksik malzeme ile eğitim görmek zorunda kalıyorlar. Son dönemde yaşanan fiyat artışları sadece kırtasiye sektörünü değil, tüm kesimleri olumsuz etkiliyor. Vatandaşlar sadece kırtasiyeden, giyimden değil gıdadan da tasarrufa gitmek zorunda kalıyorlar. Biz de yeni bir gün yeni bir zam haberleri ile uyanıyoruz. Biz de ürünümüzü erken alarak tedbir alıyorduk. Ancak şu anda önümüzü dahi göremiyoruz” dedi.

 

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

HaberOnYedi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin