55 Köyün Suyu Cengiz Holding’e Verildi

55 Köyün Suyu Cengiz Holding’e Verildi
service

DSİ 252’inci Çanakkale Şube Müdürlüğü önünde bir araya gelen çevre örgütleri ve köylüler, DSİ ile Cengiz Holding arasında yapılan ve 55 köyün suyunu ilgilendiren protokolün durdurulmasını istedi. Biga-Çan hattının en önemli sulama suyu kaynağı olan Kocabaş Çayı’nın, Cengiz Holding’in maden projesi için kullanılacak olması, 50’nin üzerinde köyün tarımsal üretimini tehdit ediyor.

 

Kocabaş Çayı’nın sularının göletlere aktarılacağı projeye karşı çıkan yöre halkı ve çevre örgütleri, DSİ 252’inci Çanakkale Şube Müdürlüğü önünde bir araya gelerek protokolün iptal edilmesini ve açılan yeni dava sonuçlanmadan hiçbir işlem yapılmamasını talep etti.

 

‘KAZDAĞLARI’NIN YÜZDE 79’U MADENLERE RUHSATLI’

DSİ önünde yapılan açıklamada, Kazdağları’nın dünyanın en değerli biyolojik çeşitliliğine sahip olduğu ifade edilerek, bölgenin yüzde 79’unun madenlere ruhsatlandırılmış olduğu belirtildi. Cengiz Holding’in projesinin, diğer maden ve enerji projeleri gibi Kazdağları ekosistemini yok edeceği dile getirildi. Açıklamada, “Yörede yaşayan bizler, bereketli yaşam alanlarımızı, her türlü meyve ve sebzenin yetiştiği tarım topraklarımızı, kurduyla, kuşuyla, sincabıyla Kazdağları’nda yaşayan canlıların yaşam hakkını korumak için enerji ve maden şirketlerine karşı mücadele veriyoruz” denildi.

 

‘ÖLÜM ÇUKURLARI AÇILACAK, 3 KÖY HARITADAN SİLİNECEK’

Açıklamada şunlar ifade edildi: “Cengiz Holding, 200 metre derinliğinde ölüm çukurları açacak, 3 köyü haritadan silecek ve kimyasal zehirlerle yakınındaki diğer köyleri de yaşanmaz hale getirecek, su kaynaklarımıza el koyacak. Halilağa Bakır Madeni projesindeki ısrarına devam ediyor. Sivil toplum örgütleri ve yöre halkı olarak 95 davacı ile bizler de topraklarımızı, suyumuzu, ormanlarımızı korumak için ikinci kez dava açtık. Şirket, DSİ ile imzaladığı protokol kapsamında maden için gereken suyu temin etmek amacıyla iki gölet inşa etmek istemektedir.”

 

Kocabaş Çayı’nın nesli tehlike altındaki su samurlarının yaşam alanı ve 55 köyün de su kaynağı olduğunun belirtildiği açıklamada, “Bizler yani Bayramiç ve Çan ilçeleri köylerinde yaşayan vatandaşlar ve sivil toplum örgütleri olarak köylerimizden, suyumuzdan, topraklarımızdan vazgeçmiyoruz. Devlet Su İşleri’ni, Cengiz Holding’in çıkarlarını değil, yöre halkının su ihtiyacını gözetmeye ve protokolü iptal etmeye, hukuki süreç sonuçlanmadan hiç bir işlem yapmamaya çağırıyoruz. Aksi takdirde geri dönülmez zararlar verilecek, köylüler tarım alanlarından ve su kaynaklarından mahrum kalacaktır. Hiçbir kurumun halkına böyle bir kötülük yapmaya hakkı yoktur. Kazdağları evimizdir, maden projeleriyle delik deşik edilerek yok edilmesine izin vermeyeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Bu haber 246 defa okunmuştur.55 Köyün Suyu Cengiz Holding’e Verildi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

HaberOnYedi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin